Veronika Postová

Veronika Postová
klinická naturopatie, celostní přístup ke zdraví

"Cesta ke zdraví nevede přes lékárny,
ale přes kuchyni"

S. Kneipp

"Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe" 

Sokrates

Zdraví, štěstí, vnitřní klid, harmonie, vyrovnanost. Takto si představuji život.

Utopie ve srovnání s realitou většiny z nás.

“ Život je boj. Život není procházka růžovou zahradou. Napřed práce, potom zábava. Když už jednou máš děti, tak ti skončil život. „

Tyto věty slýcháme od dětství a v dospělosti si je opakujeme sami. Nenápadně se tak staly naší součástí a to čemu věříme, je naše realita. Naše myšlenky tvoří naši realitu.

Pojďme si říkat věty jiné.

“ Život je krásný. Děti jsou naši učitelé a když s nimi nebudeme soupeřit, změní nám život k lepšímu. Jsem dost dobrý tak, jak jsem. Mám se dobře. Jsem vděčný. Děkuju. „

To je první krok na cestě ke zdraví. K celostnímu zdraví. Protože zdraví není pouze absence nemoci, ale stav celkové fyzické, psychické i duševní rovnováhy.

Škola, škola, škola

Vždy jsem byla „studijní“ typ. Vždy mne bavilo dozvídat se nové věci. Na gymnáziu mne začal zajímat zdravý životní styl, strava a pozitivní myšlení. Mým nejoblíbenějším předmětem byla biologie a taky všeobecně neoblíbená chemie.

Zájem o tyto předměty pokračoval na vysoké škole. Vystudovala jsem biochemii na Univerzitě Palackého v Olomouci na Přírodovědecké fakultě. Získala jsem titul Bakalář a poté pokračovala studiem Analytické chemie, kde jsem získala titul Magistr.

Po promoci jsem pokračovala jeden rok doktorandským studiem a při tom pracovala v lékárně v laboratoři, kde jsem vyráběla různé mastičky, čípky a kapsle. Při studiu jsem absolvovala stáž ve farmaceutické firmě Teva. Pracovala jsem na oddělení kapalinové chromatografie na analýzách účinných látek.

Po stáži jsem se rozhodla doktorandské studium ukončit a začít se věnovat chemii více prakticky.

Začala jsem pracovat ve farmaceutické firmě Synthon v laboratoři kontroly kvality na kontrole nejrůznějších účinných látek. Naučila jsem se velké množství analýz, včetně kapalinové a plynové chromatografie. Práce mne moc bavila, protože mi připadala smysluplná, což je pro mne naprosto zásadní dodnes. Byla jsem spokojená. 

Nová výzva, nová role

V srpnu 2017 se na těhotenském testu ukázaly dvě čárky. Nejdříve to byl šok. Charakter a riziko mé práce znamenalo okamžité oznámení těhotenství. Musela jsem změnit kancelář a celou náplň práce. To vše bylo náročné především tím, jak to bylo nečekané a rychlé.

Po prvotním šoku jsem se na miminko a novou roli těšila. V práci jsem byla do února 2018 a poté nastoupila na mateřskou dovolenou. Těhotenství bylo skvělé, bezproblémové a užívala jsem si ho.

 

Porod už tak ideálně neproběhl. Už během těhotenství jsem tíhla k přirozenému porodu bez medikace. To se podařilo. Ke konci jsem však už neměla fyzické, ani psychické síly a porod byl ukončen kleštěmi. Je dost možné, že už tady začaly problémy, které se zhoršovaly až do synových dvou let.

Změna přichází zevnitř

První dva roky v roli mámy byly neuvěřitelně náročné, ale taky neuvěřitelně transformační. Kdybych dnes potkala své já z roku 2017, po duševní stránce bych se nejspíš ani nepoznala. Jsem dnes úplně jiný člověk. A jsem za to moc vděčná.

Dnes moc děkuju synovi, že si mě vybral za mámu a děkuju sama sobě, že jsem měla i přes námahu, vyčerpání a pocity bezmoci srdce i oči otevřené a nechala se vést svým dítětem, namísto radami okolí.

Spokojená máma, spokojené dítě

Díky synovým zdravotním problémům, které byly ve třech letech diagnostikovány jako celiakie a podezření na Aspergerův syndrom, jsem se posunula i profesně.

Snažila jsem se synovi pomoci sama, protože rady okolí a lékařů mi nedávaly smysl a spíše škodily, než pomáhaly. Dostala jsem se k novým informacím a navrátila tak zdraví a pohodu do své rodiny.

Začali jsem se stravovat kvalitně, sézonně, regionálně. Objevila jsem skutečné potraviny. Objevila jsem zapomenuté pravdy a principy, podle kterých jsme jako lidstvo po tisíce let žily a právě odklon od těchto principů přinesl a přináší boom nejrůznějších civilizačních a autoimunitních onemocnění.

Neznamená to žít znovu v jeskyni. Znamená to žít v souladu s přírodou, žít vědomým způsobem života, s úctou k sobě, k dětem, druhým lidem, okolí a přírodě. Znamená to dělat, co mohu, ale nestresovat se tím, co neovlivním.

Začali jsme žít ekologicky a chránit přírodu. Tento návrat ke kořenům prospěl našemu zdraví a největším důkazem byla obrovská změna synova chování, vývoje a především zdraví.

Stal se z něj aktivní a veselý chlapeček. Začal spát celou noc. Začal opět růst, běhat, mluvit. Přestaly afektivní záchvaty, neustálý vztek, úzkost, asociální a sebedestruktivní chování. Dnes mám jiné dítě. Stejně jako já jsem jiná máma.

Není cesty zpět a to je skvělé 🙂

Náš společná transformace nás dostala na cestu, ze které není cesty zpět. Je to cesta zdraví, vnitřního klidu, lásky, objevování sebe sama. Tato cesta je náročná, úžasná a já jsem vděčná, že na ni můžeme jít. Tato cesta je cíl.

Bylo jasné, že i v profesním životě musí nastat změna. Celostnímu zdraví se chci věnovat dále a svými znalostmi, vědomostmi a zkušenostmi pomáhat dalším lidem na jejich cestě ke kořenům, ke zdraví. Tato cesta není vždy jednoduchá a podpora je důležitá.

Začala jsem proto studovat celostní, přírodní medicínu – klinickou naturopatii na Škole klinické naturopatie v Praze. Během studia jsem absolvovala kurzy Aromaterapie, Health Coachingu, Bachovy květové terapie, Fytoterapie, Tkáňových solí a spoustu dalších. Každý kurz a studijní víkend mě nabije novými vědomostmi a AHA momenty, které předávám dál svým klientům v poradenské praxi.

WHO říká, že...

Přijde mi skvělé, že i podle WHO je zdraví chápáno jako stav úplného tělesného, duševního a sociálního blaha nebo také stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody; nejedná se tedy jen o absenci nemoci nebo vady.

Naše tělo má neuvěřitelné samouzdravovací schopnosti a pokud mu dáme prostor a důvěru, navrátí se do rovnováhy, pokud je to ještě možné. Proto je důležité nemocem předcházet.

Nic nemá větší smysl, než pečovat o sebe a své zdraví.